DAM: Inför Vittsjö GIK – BP
BP åker till Skåne för att följa upp den lyckosamma premiären mot Alingsås. Vi hoppas på en repris av novembermatchen där BP vann mot Vittsjö med uddamålet och säkrade allsvenskt kontrakt.
Text: Tore Kleist
Foto: Fredrik Backman
(På bilden: Paula Broddner Klingspor i premiären)
Det är nåstan fem månader sedan den glada eftermiddagen i Skåne när BP säkrade det allsvenska kontraktet. Genom mål av Frida Thörnqvist och Alice Ahlberg, och en härlig kämpamatch av alla i laget besegrade man Vittsjö och kunde fira hela vägen hem till Grimsta. På lördag eftermiddag är det dags igen på Idrottsplatsen och båda lagen bör komma med bra självförtroende. Hemmalaget tog en fin bortapoäng mot IFK Norrköping och BP lyckades som bekant vinna stort mot Alingsås. Många tippar att såväl Vittsjö som BP kommer att få kämpa i närheteten av nedflyttningsstrecken även i år; om så blir fallet kommer förstås resultatet från lördagens match vara mycket viktigt. Poäng i de tidiga omgångarna är lika mycket värda som de i de avslutande, det glöms bort ibland.
Motståndarna
Vittsjö Gymnastik- och Idrottsklubb bildades 1933 och har fotboll, friidrott och gymnastik på programmet. Damerna har spelat i högsta serien sedan 2012 med en tredjeplats 2019 som bästa placering. 2024 gick det sämre då man slutade tia med samma poäng som BP. I årets premiär spelade man oavgjort borta mot IFK Norrköping.
Biljetter köps via denna länk. Avspark kl 15. Matchen streamas liksom alla matcher i serien av Viaplay. För löpande resultatredovisning hänvisas till fotbollsförbundets hemsida eller appen ”Min Fotboll”.
BPs matchtrupp…
…släpps på lördag förmiddag.
OBOS Damallsvenskan, omgång 2
Vittsjö GIK – BP
Lördag 29 mars kl 15.00
Vittsjö IP