HERR: Noll poäng mot HBK
Hlynur Karlsson från tidigare match. FOTO: Erik Bjernulf

HERR: Noll poäng mot HBK

Share

HERR: Noll poäng mot HBK

Tung förlust hemma mot ett effektivt Halmstads BK. Målet i början av den andra halvleken från Yannick Agnero blev matchens enda.  Fredrik Landén och Ulf Kristiansson valde att ...

Tung förlust hemma mot ett effektivt Halmstads BK. Målet i början av den andra halvleken från Yannick Agnero blev matchens enda. 

Fredrik Landén och Ulf Kristiansson valde att starta samma elva spelare som i bortasegern mot Malmö FF. 

Första halvlek

Gästerna från Halland sparkade igång allsvenskan åttonde omgång. Under de två inledande minuterna så lyfte vitklädda Halmstads BK in i straffområdet för att kasta långt. BP bra med i de situationerna. 

De första 20 minuterna var aningen passiv från båda lagen, men där Halmstads BK nog var nöjdare över matchbilden än BP. Hemmalaget fick inte till det egna spelet som önskat och istället var det gästerna som kom till avslut.

BP växte in i halvleken och hade ett större bollinnehav högre upp i plan. Det skulle däremot dröja till den 44:e minuten till det att BP skapade en riktigt farlig målchans. Love Arrhov plockade ned ett inlägg och spelade Victor Lind som inte fick någon ren träff, istället hamnade bollen återigen hos Love Arrhov som via försvarare träffade ribban. Det var en chansfattig första halvlek, men BP avslutade starkt och var laget som var närmast att bryta dödläget. 

I matchminut 38 tilldelades Ezekiel Alladoh den enda varningen under första halvlek. Det efter att ha kommit sent in i en duell med motståndare. Anfallaren var den som fick mest ont i situationen, men det var inte värre än att han kunde återgå till spel två minuter senare. 

Andra halvlek

BP genomförde ett byte under pausvilan. Kevin Ackermann ersatte Kaare Barslund. 

Halmstads BK tog ledningen i den 47:e minuten. Yannick Agnero bröt in från höger och placerade in 1-0 bakom en chanslös Davor Blazevic. 

BP reagerade bra på det insläppta målet och kopplade omgående ett tydligt grepp om matchbilden. Victor Lind testade lyckan från distans i minut 51, men avslutet smet utanför stolpen. Daleho Irandust var kort därefter nära att glida igenom gästernas försvar, men han stoppades i sista stund. 

Adam Jakobsen byttes in efter en timmes spel. Wilmer Odefalk blev utbytt. Fem minuter senare fick nyinbytte Adam Jakobsen en jättemöjlighet att kvittera. BP vann boll högt upp till vänster. Jakobsen kunde sedan vika in och från bara några meters avstånd komma till skott. Fin räddning från bortamålvakten. 

Victor Lind ersattes av Anton Kurochkin i matchminut 80. Kort därefter kom gästernas Blair Turgott fri mot mål från halvplan, men Davor Blazevic stod för en fin benparad. 

I matchminut 88 kom David Isso in i spel. Olliver Zandén utgick.

BP fick inte till någon tydlig slutforcering och gästerna kunde hålla undan till seger. Tungt för rödsvart som i stora delar av matchen var det lag som höll i taktpinnen. 

Nästa match är borta mot IF Elfsborg. 

Allsvenskan
BP – Halmstads BK
0-1 (0-0)
Mål BP:
Varningar BP: Ezekiel Alladoh

BP:s startelva: Davor Blazevic – Alex Timossi Andersson, Hlynur Karlsson, Even Hovland, Oliver Zandén (UT 88´) – Wilmer Odefalk (UT 60´), Kaare Barslund (UT 45´) – Daleho Irandust, Love Arrhov, Victor Lind (UT 80´) – Ezekiel Alladoh

Avbytare:

Eric Björkander, Adam Jakobsen (IN 60´), Anton Kurochkin (IN 80´), Martin Vetkal, Kevin Ackermann (IN 45´), Oscar Cotton, David Isso (IN 88´), Leo Cavallius, Frederik Christensen

DAM: Inför BK Häcken – BP

DAM: Inför BK Häcken – BP

Share

DAM: Inför BK Häcken – BP

Efter segern mot Piteå åker BP till Göteborg för söndagsmatch mot Häcken. Inför matchen uppmärksammar vi Ida Bengtsson och hennes imponerande matchrad de senaste åren. Text: To ...

Efter segern mot Piteå åker BP till Göteborg för söndagsmatch mot Häcken. Inför matchen uppmärksammar vi Ida Bengtsson och hennes imponerande matchrad de senaste åren.

Text: Tore Kleist
Foto: Fredrik Backman
(På bilden: Frida Thörnqvist & Ida Bengtsson)

Det blev ju en fin hemmaseger mot Piteå senast. Målskytt och av matchvärden utsedd till bästa BP-spelare blev Ida Bengtsson. Bengtsson har haft en fin start på säsongen med full speltid och både mål och bra prestationer. Hon har sedan hon värvades från Tyresö inför BPs första allsvenska säsong 2022 utvecklats till en av BPs viktigaste spelare, inte minst sedan mycket allsvensk rutin försvann ur truppen i vintras. Läser man statistik (och det gör man ju) slås man av en imponerande rad med framträdanden i seriespel: 2021: 21 starter med Tyresö, 2022: 22 matcher varav 11 starter, 2023: 26 matcher varav 24 starter, 2024: 24 matcher varav 23 starter. Fyra allsvenska mål har det blivit och vi hoppas förstås på fler.
Ida, grattis till seger, mål och Matchens lirare-utmärkelsen! Hur ser du på helgens utmaning?
– Det känns som att det är Häcken som har all press på sig efter att ha inlett under förväntan. Vi kommer med en bra känsla efter Piteå-matchen och vet att vi kan göra bra matcher mot förväntade topplag.
Efter att laget tappat ganska mycket allsvensk rutin är det kul och viktigt att se sådana som du och Frida Thörnqvist kliva fram ordentligt.
– Tack! Jo, det är viktigt att vi alla bidrar med våra styrkor och till exempel Frida har ju varit väldig vass.
Du missar nästan inga matcher om du inte är avstängd, har du bra immunförsvar förutom att du tränar bra och kanske haft lite tur?
– Jo, det stämmer att mitt immunförsvar brukar vara bra. I år ska jag dessutom försöka undvika avstängningar… (ingen varning hittills, reds anm.)

Motståndarna
Göteborgsklubben BK Häcken bildades 1940 och kom igång med damfotboll 1978. Platsen i högsta serien kom efter en sammanslagning med dåvarande mästarklubben Kopparbergs/Göteborg FC inför säsongen 2021. De fyra senaste säsongerna har man kommit tvåa och längtan efter guld är förstås stor. Dock har året inte startat så bra och man är nu liksom BP sju poäng efter Hammarby.

Biljetter köps via denna länk. Avspark kl 15. Matchen streamas liksom alla matcher i serien av Viaplay. För löpande resultatredovisning hänvisas till fotbollsförbundets hemsida eller appen ”Min Fotboll”.

BPs matchtrupp
…är inte klar i skrivande stund.

OBOS Damallsvenskan, omgång 7
BK Häcken FF – BP
Söndag 11 maj kl 15.00
Bravida Arena, Göteborg

HERR: Spelschema för omgång 13-26 är här
Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN

HERR: Spelschema för omgång 13-26 är här

Share

HERR: Spelschema för omgång 13-26 är här

Nu så är ytterligare omgångar av herrarnas spelschema för 2025 spikat. Biljetter till hemmamatcherna löser du som vanligt via bp.ebiljett.nu. Omg. 13: Degerfors IF - BP, 29 jun ...

Nu så är ytterligare omgångar av herrarnas spelschema för 2025 spikat. Biljetter till hemmamatcherna löser du som vanligt via bp.ebiljett.nu.

Omg. 13: Degerfors IF – BP, 29 juni 14:00
Omg. 14: IFK Norrköping – BP, 7 juli 19:00
Omg. 15: BP – Östers IF, 13 juli 14:00
Omg. 16: Hammarby IF – BP, 19 juli 16:30
Omg. 17: BP – Malmö FF, 26 juli 15:00
Omg. 18: BP – IFK Norrköping, 2 augusti 15:00
Omg. 19: Östers IF – BP, 10 augusti 16:30
Omg. 20: BP – IK Sirius, 17 augusti 14:00
Omg. 21: Djurgårdens IF – BP, 24 augusti 14:00
Omg. 22: BP – IF Elfsborg, 30 augusti 15:00
Omg. 23: AIK – BP, 15 september 19:00
Omg. 24: IFK Göteborg – BP, 21 september 14:00
Omg. 25: BP – Mjällby AIF, 28 september 14:00
Omg. 26: BP – BK Häcken, 5 oktober 16:30

HERR: Inför BP – Halmstads BK
Under lördagen gästas BP av Halmstads BK på Grimsta IP. Avspark 15.00

HERR: Inför BP – Halmstads BK

Share

HERR: Inför BP – Halmstads BK

Efter den historiska segern mot Malmö FF väntar nu Halmstads BK på lördag hemma på Grimsta IP. Avspark kl. 15.00. Läget i truppen Tio poäng på de fyra senaste matcherna för ...

Efter den historiska segern mot Malmö FF väntar nu Halmstads BK på lördag hemma på Grimsta IP. Avspark kl. 15.00.

Läget i truppen

Tio poäng på de fyra senaste matcherna för BP gör att stämningen på Grimsta är och har varit god den senaste tiden. Poängskörden gör att laget befinner sig på en sjundeplats i tabellen och det med en match mindre spelad i och med att derbyt mot Djurgårdens IF blivit framflyttat. 

Inför matchen mot Malmö FF lämnade både Kevin Ackermann och Serge-Junior Martinsson Ngouali sena avhopp. Den förstnämnde missade till följd av sjukdom och den sistnämnde efter känning. 

Senaste matchen

Två tidiga mål i den andra halvleken på Eleda Stadion i Malmö gjorde att rödsvart tog sin första seger mot Malmö FF någonsin. Precis som i tidigare matcher visade BP upp ett imponerande kontringsspel. Ledningsmålet gjordes av Ezekiel Alladoh som höll undan himmelsblå försvarare innan han prickade in sitt tredje mål för säsongen. Tre minuter senare placerade Daleho Irandust in 2-0. 

Malmö FF reducerade i den 83:e minuten via Lasse Berg Johnsen, men det blev också slutresultatet. 

Om Halmstads BK

Det blåsvarta laget från Halland har blandat och gett under den allsvenska inledningen. I premiären föll de med 5-0 hemma mot Degerfors IF efter att BP-bekantingen Omar Faraj gjort samtliga mål. I den senaste omgången vann Halmstads BK med 4-2 mot IFK Värnamo. De tog tidigt ledningen med 1-0, därefter visades Gabriel Wallentin ut i minut 37 och laget fick därför klara sig i numerärt underläge i nästan en timme. Det visade sig inte bli några problem då det efter 60 minuter stod 4-0 på resultattavlan. 

Yannick Agnero och Nasiru Mohammed är två spelare att se upp med. De båda har producerat poäng framåt och kan skapa mycket ur ganska lite. I övrigt är Gabriel Wallentin avstängd som följd av det röda kortet mot IFK Värnamo. 

Allsvenskan
BP – Halmstads BK
Grimsta IP
Lördag 10 maj 15:00

Köp biljett via bp.ebiljett.nu

Se matchen hos MAX

IF Brommapojkarna söker Partneransvarig
Foto: Fredrik Backman

IF Brommapojkarna söker Partneransvarig

Share

IF Brommapojkarna söker Partneransvarig

Vill du vara med och forma framtidens BP – både på och utanför planen? IF Brommapojkarna är en av Sveriges största fotbollsföreningar med över 4000 aktiva spelare och ett lag i ...

Vill du vara med och forma framtidens BP – både på och utanför planen?

IF Brommapojkarna är en av Sveriges största fotbollsföreningar med över 4000 aktiva spelare och ett lag i både dam- och herrallsvenskan. Vi står inför en spännande fas där det kommersiella arbetet blir allt viktigare – och nu söker vi en erfaren Partneransvarig som vill vara en drivande kraft i att utveckla klubbens partnerskap och affär.

Rollen
Som Partneransvarig har du ett helhetsansvar för BP:s sponsorförsäljning och företagsrelationer. Du arbetar strategiskt med att bygga upp och utveckla vårt partnererbjudande – och operativt med att skapa långsiktiga samarbeten som ger affärsnytta för både BP och våra partners.

Du ingår i den kommersiella ledningen och är en nyckelperson i vår satsning mot att etablera BP som en av Sveriges ledande fotbollsklubbar, både sportsligt och kommersiellt.

Vi söker dig som
– Har flera års erfarenhet av sponsorförsäljning eller strategiskt partnerskapsarbete, gärna från idrott, näringsliv eller event
– Har dokumenterat goda resultat inom relationsbyggande försäljning
– Är affärsmässig, lyhörd och trygg i att företräda en stark varumärkesplattform
– Är självgående, strukturerad och trivs i en roll med både strategi och genomförande
– Har erfarenhet av att skapa och leda nätverk, event och aktivering

Ditt uppdrag
– Ansvara för hela försäljningsprocessen – från prospektering till leverans och uppföljning
– Utveckla BP:s partnererbjudande och sponsorstrategi (dam, herr och ungdom)
– Identifiera nya affärsmöjligheter och utveckla digitala och traditionella rättigheter
– Planera och genomföra sponsorevent, nätverksträffar och matchaktiviteter
– Leda och utveckla en ideell marknadsgrupp
– Ansvara för sponsorrelationer samt VIP vid hemmamatcher (dam och herr)
– Skapa mervärde och attraktivitet i att vara partner till BP – både lokalt och nationellt

Om tjänsten
Du utgår från klubbens kontor på Grimsta IP i Vällingby. Tjänsten innebär visst arbete på kvällar och helger i samband med matcher och event.

BP:s värdegrund
BP är mer än bara fotboll. Som förening har vi ett stort samhällsengagemang och ett starkt fokus på att vara inkluderande och tillgängliga för alla – oavsett kön, bakgrund eller förutsättningar. Vi tror på kraften i lagidrott och på vår roll som en positiv kraft i Västerort och i samhället i stort. Det är viktigt att du som söker delar dessa värderingar och vill vara med och bygga något som är större än bara resultat på planen.

Välkommen med din ansökan

Skicka din ansökan och CV till martina.elliot@bpfotboll.se  senast den 15 juni. Urval sker löpande.

Dags att boka plats på Sommarfotbollskolan
Foto: Henke Råssmo

Dags att boka plats på Sommarfotbollskolan

Share

Dags att boka plats på Sommarfotbollskolan

Välkommen till sommarens roligaste fotbollsvecka! BP:s Sommarfotbollsskola kommer i år att hålla till på 2 olika planer i Västerort, Stora Mossens IP och Grimsta IP. Tillsammans m ...

Välkommen till sommarens roligaste fotbollsvecka! BP:s Sommarfotbollsskola kommer i år att hålla till på 2 olika planer i Västerort, Stora Mossens IP och Grimsta IP. Tillsammans med våra härliga ledare erbjuder vi sommarens roligaste vecka fylld med fotboll, lek och härliga upptåg!

Fotbollsskolan 2025 sker dessa veckor.

V.24 Stora Mossen
V.25 Stora Mossen
V.26 Stora Mossen
V.32 Stora Mossen
V.33 Stora Mossen

V.25 Grimsta IP
V.26 Grimsta IP
V.32 Grimsta IP
V.33 Grimsta IP

Fotbollsskolan är anpassad för barn födda mellan 2013–2019 och alla barn är välkomna att anmäla sig oavsett tidigare fotbollskunskap eller klubbtillhörighet.

Gör er anmälan här: Bokning – IF Brommapojkarna – SportAdmin

Detta ingår i priset

–         Fotbollsundervisning
–         Barnpassning mellan 8.30–16.30
–         BP T-shirt
–         Lunch
–         Mellanmål
–         Försäkring

För frågor vänligen kontakta:
linus.johansson@bpfotboll.se
jakob.matanovic@bpfotboll.se
daniel.hasselstrand@bpfotboll.se

Johan Lager tillbaka i BP – stärker pojkakademin
Foto: Andreas L Eriksson / BILDBYRÅN

Johan Lager tillbaka i BP – stärker pojkakademin

Share

Johan Lager tillbaka i BP – stärker pojkakademin

Efter 20 år är Johan Lager tillbaka i IF Brommapojkarna. Johan har tidigare haft flera roller i föreningen, bland annat på kansliet, som tränare för det framgångsrika F90:1-laget ...

Efter 20 år är Johan Lager tillbaka i IF Brommapojkarna. Johan har tidigare haft flera roller i föreningen, bland annat på kansliet, som tränare för det framgångsrika F90:1-laget och hjälpte Stefan Billborn med P86:1, P87:1, P89:1 och P90:1.

Johan Lager är ett välkänt namn inom svensk fotboll med ett gediget och tungt CV. De senaste åren har han varit verksam i Hammarby som sportchef för damlaget och som akademichef på pojksidan. Innan dess arbetade han i AIK som sportchef för dam samt med scouting och rekrytering i AIK:s pojkakademi.

Nu återvänder han till BP för att arbeta med scouting och rekrytering inom pojkakademin. Idag gör han sin första dag på jobbet.

Klubbdirektör Peter Kleve kommenterar återkomsten:
– Jag har jobbat med Johan i tolv år tidigare och är väldigt glad över att få göra det igen. Framför allt är jag stolt att han väljer att vara en del av den resa vi gör med BP just nu. I Johan får vi en hårt arbetande, lojal och mycket fotbollskunnig person som verkat inom stockholmsfotbollen i över 35 år.

Kleve fortsätter:
– Johan har ett extremt bra fotbollsöga – enligt mig en av de bästa i Sverige på att scouta och utveckla talanger. Han har varit med och tagit fram många spelare som idag spelar ute i Europa. Han är precis vad vi i BP behöver.

Johan Lager kommenterar:
– Känns otroligt roligt att få komma tillbaka till BP. Jag har en stor passion för ungdomsfotboll och att få verka i en miljö med så mycket talang är en ynnest. Min ambition är såklart att hjälpa BP att bli ännu bättre. Nu är jag riktigt sugen på att få komma igång och få arbeta med en av Sveriges främsta akademier

HERR: Seger mot Malmö borta – första gången i Allsvenskan
Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN

HERR: Seger mot Malmö borta – första gången i Allsvenskan

Share

HERR: Seger mot Malmö borta – första gången i Allsvenskan

Efter en rivstart på den andra halvleken tar vi tre poäng borta mot Malmö FF och säkrar första segern i Allsvenskan mot de regerande mästarna. 2-1 efter mål av Ezekiel Alladoh och ...

Efter en rivstart på den andra halvleken tar vi tre poäng borta mot Malmö FF och säkrar första segern i Allsvenskan mot de regerande mästarna. 2-1 efter mål av Ezekiel Alladoh och Daleho Irandust.

Med en resultatrad på 0-4-10 mot Malmö FF i Allsvenskan blev det en historisk dag. Utöver den där klassiska cup-kvarten på 90-talet hemma på Grimsta så har vi ju aldrig besegrat Malmö FF i en tävlingsmatch.

Under måndagen var hemmalaget spelförande i stor utsträckning, samtidigt som BP låg tätt i försvaret och var redo att sticka upp i snabba kontringar. I den första halvleken kan vi också tacka Davor Blaevic för den hållna nollan. Flera fina räddningar på distansskott noterades. Noterbart är att vi fortfarande inte släppt in ett enda mål i den första halvleken den här säsongen.

I den andra halvleken får vi en drömstart. En Malmö-hörna rensas undan, Love Arrhov driver bollen till mittplan, lämnar över till Oliver Zandén på vänsterkanten. Ett lågt inspel från honom når Ezekiel Alladoh som är stark när han håller undan Nils Zätterström, får bollen till sin vänsterfot och placerar in ledningsmålet.

Bara tre minuter senare kommer en ny kontring, denna gång driver Victor Lind bollen framåt, hittar Daleho Irandust som tar ett kliv in och avslutar med vänsterfoten – otagbart i första hörnet.

Med 2-0 på bortaplan blir det långa fyrtio minuter till slutsignal. Hemmalaget gör vad de kan för att skapa chanser, de har en stolpträff och visst har BP marginalerna med sig när Even Hovland rensar på mållinjen, rakt på Oliver Zandén men i stället för ett noterat självmål så tar bollen en bana över ribban.

Reduceringen kommer i minut 83, men efter den är det faktiskt BP som skapar målchanser för att stänga matchen, snarare än att det börjar lukta kvittering. Defensivt en stark insats, offensivt effektivt och segrande. Tre poäng hämtade och fjärde raka matchen utan förlust.

Allsvenskan
Malmö FF – BP
1-2 (0-0)
Mål: MFF: Lasse Berg Johnsen BP: Ezekiel Alladoh, Daleho Irandust
Varningar: MFF: Otto Rosengren, Nils Zätterström, Gabriel Busanello BP: Wilmer Odefalk, Kaare Barslund

BP:s lag: Davor Blazevic – Alex Timossi Andersson, Hlynur Karlsson, Even Hovland, Oliver Zandén – Wilmer Odefalk (Eric Björkander, 85), Kaare Barslund (Oskar Cotton, 92) – Daleho Irandust (Adam Jakobsen, 69), Love Arrhov (David Isso, 92), Victor Lind – Ezekiel Alladoh