Välkommen, Abdul Daramy!
Den 18-årige yttern ansluter från FC Köpenhamn på lån med köpoption och kommer inledningsvis att starta sin sejour i klubben i vår U19-miljö.
Det som lockade mig med BP var klubbens fokus på att utveckla unga spelare och ge dem chansen att spela. Som ung spelare känns det som ett väldigt bra projekt för mig.
Jag är en offensiv spelare som gillar att dribbla och utmana en mot en. Jag gillar också att skapa chanser för mina lagkamrater.
– Abdul Daramy
Det är glädjande att Abdul väljer BP som nästa steg i sin utveckling. Han är en offensiv spelare med spets i sitt en-mot-en-spel och egenskaper som vi tror kan utvecklas vidare i vår miljö.
Vi vill samtidigt rikta ett stort tack till FC Köpenhamn för ett bra och konstruktivt samarbete i arbetet med att hitta en lösning som blir bra för alla parter.
– Sportchef Sean Sabetkar








