HERR: Tack och lycka till, Kevin
Kevin Ackermann lämnar BP efter tre och en halv säsong i klubben. Det blev totalt 68 tävlingsmatcher i den rödsvarta tröjan.
Under debutsäsongen noterades Kevin för 28 allsvenska matcher, tre mål och en assist, och han fick supportrarnas röster till Årets Pojke 2023. Kontraktet förlängdes i januari 2024, men bara veckor senare kom en allvarlig skada mot Landskrona som satte honom ur spel resten av året. 2025 var han tillbaka och spelade 26 allsvenska matcher, och det blev ytterligare sex allsvenska matcher under 2026.
Jag vill uttrycka en stor tacksamhet till alla runt klubben. Det har varit fantastiskt att dela omklädningsrum med alla spelare och fått möjligheten att jobba med tränarna under mina år i klubben.
– Kevin Ackermann
Kevin har bidragit med sina prestationer på planen, men också varit en uppskattad person i omklädningsrummet och en förebild för våra yngre spelare. Vi önskar Kevin lycka till i sin fortsatta karriär.
– Sean Sabetkar




