OM AKADEMIN

En del av vår verksamhet är inom ramen för akademi. Det är en selekterad verksamhet där spelare erbjuds träning och matchning under ledning av välutbildade tränare.  

Varje år producerar vår akademi ett flertal spelare till seniorfotbollen både i Sverige och Europa. BP har varje år slagits i toppen av Svensk Elitfotbolls certifiering och senaste gången (2020) kom BP tvåa med högsta möjliga betyg (fem stjärnor).

Läs mer om våra akademilag på deras egna hemsidor via bpungdom.se

För provspel klicka här.
För frågor angående Akademin: akademi@bpfotboll.se

Kontakt till medarbetare på kontoret.

Nedan är alla personer inom pojkakademin 2022:


P19A:

Lukas Syberyjski, lukas.syberyjski@bpfotboll.se
Athanassios Papadopoulos


P17A:

Emil Spångberg, emil.spangberg@bpfotboll.se


P16A:

Hakar Rashid, hakar.rashid@bpfotboll.se


P2008A:

Erik Rydén, erik.ryden@bpfotboll.se
Viktor Ekström


P2009A:

August Berg, augustwberg@gmail.com
Anton Gustafsson


P2010A:

Oscar Wigart, oscar.wigart@bpfotboll.se
Senay Werede


P2011A:

August Berg,
augustwberg@gmail.com
Linus Johansson


P2012A:

Philip Kämpe, philip.kampe@bpfotboll.se


P2013A:

Joakim Borneving, borneving@hotmail.se


P2014A:

Mikael Sörnäs, mikael.sornas@bpfotboll.se
Isak Ovefelt


Akademichef:
 Erik Engberg, erik.engberg@bpfotboll.se

Utvecklingschef: Sebastian Waldenström, sebastian.waldenstrom@bpfotboll.se
Övergångstränare & Ass. tränare Herr: Andreas Engelmark
Koordinator: Axel Onnermark, axel.onnermark@bpfotboll.se
Ansvarig scouting- och rekrytering: Tommy Söderström, tommy.soderstrom@bpfotboll.se
Fyschef: Nils Lindgren
Fysioterapuet: Dimos Edirnelis
Individuell tränare P16A-P19A: Bojan Djordjic
Målvaktschef: Peter Björklund
Målvaktstränare P16A-P19A: Andreas Larsson
Målvaktstränare P2014A-P2008A: Erik Singer, David Edberg, Henrik Sätre-Isberg

BP:s Akademi Pojk är alltid intresserade av samverkan och utveckling, och är du intresserad av att bli en del av organisationen – ta kontakt med Akademichef Erik Engberg via erik.engberg@bpfotboll.se.

Nedan är alla personer inom flickakademin 2022:

DamU:
Anders Blomqvist, Huvudtränare F19
Mauricio Rojas, Huvudtränare F17
Daniel Gunnars, tränare
Lovisa Lundqvist, tränare 
Isaak Terlis, tränare 
Mathias Hallbygård, målvaktstränare

F2007A:
Janne Sandberg, huvudtränare
Martin Eisele, tränare
Lovisa Lundqvist, tränare
Mark Colvin, ass. tränare 

F2008A:
Jörgen Björkfjäll, huvudtränare 
Emilia Lundgren, ass. tränare 
Fri Skantze, lagledare

F2009A:
Julie Rytterlund, tränare
Mattias Warne, lagledare

F2010A:
Mark Colvin, huvudtränare
Lovisa Lundqvist, tränare
Alexander Lundin, målvaktstränare
Christoffer Zetterquist, lagledare 

Akademichef Flick: Jackie Bachteler
Övergångstränare och ass. tränare Dam: Daniel Gunnars